Ko atzīmē Bloomsday?

Bloomsday jeb Blūma diena ir svētki, kuros 16. jūnijā daudzuviet pasaulē rīko dažādus pasākumus īru rakstnieka Džeimsa Džoisa (1882-1941) piemiņai.

Kāpēc tieši šajā datumā? Redziet, 1904. gada 16. jūnijs ir diena, kurā Dublinā notiek darbība Džoisa leģendārajā romānā “Uliss” (1922). Turklāt tieši šī romāna galvenais varonis ir Leopolds Blūms, no kura uzvārda darināts svētku dienas nosaukums.

Protams, svētku vēsture sākusies tieši Īrijā, kuras galvaspilsētu tēlaini un sarežģīti apraksta “Uliss”. Pats autors par šo darbu esot izteicies tā: “Ja kādu dienu Dublina pēkšņi pazudīs no Zemes virsas, to varēs rekonstruēt no manas grāmatas.”

Šķiet, svētkus varētu būt iedibinājis pats Džoiss, vismaz pirmais tās pieminējums atrodams viņa paša vēstulēs jau 1924. gadā, kur viņš piemin kādu “cilvēku grupu”, kas atzīmē “Blūma dienu – 16. jūniju”. Tomēr pirmais tāds īsts notikuma fiksējums atrodams vien no 1954. gada, kad publicists Džons Rajens un rakstnieks Braiens O’Nolans kopā ar vēl dažiem domubiedriem sarīkoja šobrīd jau gluži tradicionālo “Blūma dienas gājienu” pa romānā aprakstītajām vietām. Viņi noīrēja zirgu pajūgus, sadalīja lomas saskaņā ar romāna tēliem un teatrāli atkārtoja “Ulisa” fragmentus. Tiesa, šis pasākums esot drīz vien beidzies ar policijas iejaukšanos par sabiedriskās kārtības traucēšanu alkohola iespaidā. 🙂

Taču ideja turpināja dzīvot, un tik tiešām ir pārvērtusies par arvien iespaidīgāku pasākumu sērijām, kas notiek daudzās pasaules pilsētās vēl šobaltdien. Džoisa fani pārģērbjas vēsturiskos apģērbos, dodas ielās un deklamē “Ulisa” fragmentus.

Arī Rīgā 2020. gadā beidzot izdevās organizēt nelielu Blūma dienas gājienu, “Ulisā” aprakstītos objektus aizstājot ar to līdziniekiem mūsu Vecpilsētas ieliņās. Protams, negantā vīrusa pandēmija arī šim pasākumam uzlika savus ierobežojumus, tomēr pirmais solis ir sperts. Un ļoti ceram spert arī otro, trešo un visus pārējos! 🙂

P.S. Ja Jums ir priekšlikums interesantai sadarbībai nākotnē vai vienkārši kāds ziņkārības dzīts jautājums, droši rakstiet! To var paveikt gan šajā mājaslapā, gan feisbukā; protams, derēs arī e-pasts.

Piemēra labad – neliels ieskats 2014. gada Blūma dienā Dublinā