Merilina un Džeimss

Gadu gaitā ir dzirdētas dažādas versijas par amerikāņu slavenākās blondīnes – kinodīvas Merilinas Monro intelektu. Lielākā daļa no tiem, protams, saistītas ar viņas tipisko tēlu filmu lomās; bet vai tiešām ar to beidzas cilvēks?

Ir lasīti spriedelējumi par to, kā Merilina Monro neesot spējusi iemācīties primitīvas frāzes lomu tekstos. No otras puses – varbūt tieši tā jābūt, ka patiesi inteliģenta cilvēka psiholoģija bloķē primitīvismu… Ko jūs atšķirat vieglāk – citātus no mīļāko autoru grāmatām vai 1990-o popdziesmu vārdus? 😇

Vispasaules plašajā tīmeklī, kārtīgāk rakājoties, var atrast daudz interesantu lietu. Piemēram, kādā retā 1955. gada radio intervijas ierakstā cits zināms aktieris – Marlons Brando ir šokēts pēc kolēģes teiktā. Abi runā par improvizāciju aktiermeistarības teniņos – dzīvnieku improvizācijām utt. Merilina pēkšņi piemin, ka improvizējusi par Džeimsa Džoisa “Ulisu”.

(The Tex and Jinx Show dzīvais ieraksts viesnīcā “Astor” pēc filmas “Rozes tetovējums” pirmizrādes; intervējamie ar to nav tieši saistīti)

No aktrises sarunām ar viņas fotogrāfi Evu Arnoldu ir gan zināms, ka viņai šo darbu esot bijis grūti saprast. Bet kurš no mums var droši teikt, ka ir to lasot pilnībā sapratis? 🙂 

Jau pieminētajā sarunā ar fotogrāfi Merilina esot stāstījusi, ka “Ulisa” kopiju allaž vadājot līdzi automašīnā un lasot pa fragmentiem, cenšoties tos saprast. Viņai arī paticis, kā šis teksts skan, kad to lasa skaļi.

Kā aktiermeistarības treniņu Merilina sevišķi cienījusi “Ulisa” nodaļu “Penelope” – ar Mollijas Blūmas monologu, un šī doma jau mums droši vien arī saprotama no 2021. gada Blūma dienas tiešsaistes pasākuma, kad kopā skatījāmies fragmentu no aktrises Marijas Bērziņas monoizrādes “Mollija saka jā!” (rež. P. Krilovs).

Kopumā aktrises personīgajā bibliotēkā bijušas 430 izvēlīga lasītāja ievērības vērtas grāmatas – protams, nav jau droši apgalvojams, ka visas bija izlasītas. Taču arī nodoms jau ir daudz, pat tā daudziem trūkst; intereses pēc varat salīdzināt to ar savu veikumu – cik no šīm izlasījāt vai vismaz mēģinājāt izlasīt Jūs? 🙂 [ saraksts ]

☘️ ☘️ ☘️
Bloomsday jeb 16. jūnijs ir diena, kad risinās Džoisa romāna “Uliss” darbība, kuras galvenais varonis ir Leopolds Blūms. Šajā datumā 2020. gadā organizējām "Ulisam" veltītu konferenci un stilizētu Blūma dienas pastaigu Rīgā. Aicinām mūsu turpmāko pasākumu iecerēm sekot FACEBOOK!

Leave a Comment