Paint It Black

Šonedēļ 80 gadu vecumā uz viņsauli devies leģendārās grupas “The Rolling Stones” bundzinieks Čārlijs Votss. Varētu domāt, kāds gan šim faktam sakars ar Bloomsday tēmu? Un tomēr tāds vismaz daļēji pastāv, vismaz ar pašu rokgrupu. Jau kādu brīdi esmu vēlējies par to še pastāstīt, tomēr ikreiz šķita, ka nav tāda piemērota gadījuma. Lai arī ar tādu tumšāku pieskaņu, – tagad ir.

Džerijs Šterns, “Bloomsday Latvia”

Četrus gadus pēc grupas dibināšanas tās repertuārā parādījās dziesma “Paint It Black”, kura ļoti ātri iekaroja mūzikas topu virsotnes un vēlāk ir piedzīvojusi neskaitāmas koverversijas; amerikāņu popkultūras žurnāls ar grupai līdzīgu nosaukumu (Rolling Stone) to vēlāk vispār atzina par vienu no pasaules labākajām dziesmām. Tās popularitāte vairota arī caur kino pasauli – piemēram, saistībā ar mākslas filmām par Vjetnamas kara tēmu.

Grupas līderis Miks Džegers esot atzinis, ka dziesmas tekstā daļēji ietekmējies no Džeimsa Džoisa “Ulisa”. Tiesa, man savukārt jāatzīst, ka specifisko teksta rindiņu tieši tādā formā “Ulisa” oriģinālā atradis neesmu:

“I turn my head until my darkness goes”

Varbūt kāds no Jums, kam lielāka pazīšanās ar Džoisa tekstu, varētu mums pastāstīt par šo iespējamo atsauci vairāk? Arī manai dvēselītei tā ir stipri mīļa dziesma, nebūtu slikti precizēt zināšanas par to.

☘️ ☘️ ☘️
Bloomsday jeb 16. jūnijs ir diena, kad risinās Džoisa romāna “Uliss” darbība, kuras galvenais varonis ir Leopolds Blūms. Šajā datumā 2020. gadā organizējām "Ulisam" veltītu konferenci un stilizētu Blūma dienas pastaigu Rīgā. Aicinām mūsu turpmāko pasākumu iecerēm sekot FACEBOOK!

Leave a Comment