Ilūziju zaļās buras

Pirms dažām nedēļām bija pašam ļoti interesanti izlasīt šo darbu; nebiju to agrāk savā ceļā sastapis. Iedomājos, varbūt arī kādam no Jums tas būs interesants jaunatklājums 🙂 Runa ir par Alberta Bela īsstāstu “Ilūziju zaļās buras”, kuru autors pats pieminēja savā uzrunā viņgada Bloomsday konferences apmeklētājiem. Bez šaubām, tieši kā vienu no Džoisa ietekmes piemēriem.

Džerijs Šterns, “Bloomsday Latvia”

“Es viņu uzrakstīju tradicionālā manierē – nu, sākums, vidus, izvērsums, beigas,” sacīja Alberts Bels konferencē. “Bet man viņš nepatika, es nevarēju saprast, kas tur par vainu. Un es mocījos ļoti, es mocījos trīs mēnešus ar vienu īso stāstu. Tas bija 1970. gads – aprīlis, maijs un jūnijs.

Un beidzot es tomēr nokļuvu pie tā, ka jāizmanto šī apziņas plūsma ir. Viņa uzturēja ritmu un radīja tādu, teiksim, klātbūtnes efektu. Nu, un man izdevās arī uzrakstīt pat vienā rāvienā – pēc tam, kad es biju izniekojis kādas 70 lappuses teksta, uzrakstījis vienu tādu pareizo variantu, un tagad es uzrakstīju ļoti nepareizu variantu.

No tādas padomju literatūrzinātnes skata tas bija ļoti nepareizs variants. (…) Un tur bija precīzi paņemts tas apziņas plūsmas paņēmiens, izmantots vairākās vietās un kā tāds spilgti sarkans pavediens gāja cauri.”

Bet ko nu tur daudz pļāpāt, labāk ķerties pie paša stāsta, vai ne?

Lasīt: ALBERTS BELS “Ilūziju zaļās buras” – “Jaunā Gaita” (1972)

☘️ ☘️ ☘️
Bloomsday jeb 16. jūnijs ir diena, kad risinās Džoisa romāna “Uliss” darbība, kuras galvenais varonis ir Leopolds Blūms. Šajā datumā 2020. gadā organizējām "Ulisam" veltītu konferenci un stilizētu Blūma dienas pastaigu Rīgā. Aicinām mūsu turpmāko pasākumu iecerēm sekot FACEBOOK!

Leave a Comment